en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

WIKINGOWIE NAD OLZĄ

2017-05-09 08:40
Autor:


Na przełomie maja i czerwca w Cieszynie po obu stronach Olzy, równolegle na dwu wystawach w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie oraz w Kawiarni Literackiej Avion w Czeskim Cieszynie odbędzie się wystawa pt. „Wikingowie nad Olzą – ekslibrisy Torill Elisabeth Larsen”. 


Artystka urodziła się w Bergen w Norwegii w 1946 roku. Studiowała w Akademii Sztuki w Bergen (1979-1983) a następnie Historię Sztuki na Uniwersytecie w Oslo (1991). Zajmuje się malarstwem, grafiką a ostatnio głównie ekslibrisem zdobywając uznanie jurorów na międzynarodowych konkursach ekslibrisów. Dzięki kontaktom i przyjaźniom szczególnie upodobała sobie Polskę. Jest autorką 1100 ekslibrisów z czego ponad 400 dedykowała Polakom. Jej wystawa w Avionie będzie pierwszą w Czechach z czego artystka bardzo się cieszy. Torill Elisabeth Larsen jest laureatką wielu prestiżowych międzynarodowych konkursów ekslibrisów, m. in.  w Malborku, Gliwicach, Katowicach i Ostrowie Wielkopolskim. Miała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i wiele zbiorowych. Artystka w swoich ekslibrisach podejmuje tematykę historii Norwegii. Bardzo często sięga do mitów i legend wikingów. Jej naskalny styl rysunku i symbolika powodują, że jej prace są rozpoznawalne i trudne do pomylenia. Wśród poloniców artystka podejmuje najczęściej motywy zabytków wielu polskich miast związanych z osobami którym dedykuje swoje księgoznaki, zaznaczając także ich pozostałe pasje i zainteresowania. Częstym motywem jej ekslibrisów są wielcy Polacy jak np. Kościuszko, Chopin, Piłsudski, Jan Paweł II czy Miłosz. Odnosi się do współczesnych polskich  wydarzeń („Solidarność”) oraz podejmuje tematykę narzuconą w konkursach. Tematykę cieszyńską przedstawiła w kilkunastu ekslibrisach dedykując je kilku osobom z naszego regionu. 
Wystawa w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie dostępna będzie od 11. maja do 13. czerwca 2017. Mniej więcej w tym samym czasie planowana jest wystawa w Galerii Kawiarni Avion. Na obu wystawach zaprezentowane zostaną ekslibrisy z kolekcji cieszyńskiego kolekcjonera Leszka Samińskiego. Na spotkanie autorskie z artystką, która odwiedzi Polskę w czerwcu zapraszamy do Muzeum Drukarstwa w dniu 6 czerwca (wtorek) o godzinie 16.00. W tym samym dniu przewidywane jest kolejne jej spotkanie z miłośnikami ekslibrisu w Czeskim Cieszynie.                                        (LS)
 
WIKINGOWIE NAD OLZĄ

« powrót