en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

LITOGRAFIA – Vladimir Boskovic

2018-06-06 14:22
Autor: Leszek Samiński


Z pochodzenia jest Serbem urodzonym w Belgradzie. Pochodzi z inteligenckiej rodziny lekarskiej, ojciec był profesorem, autorem szeregu publikacji i podręczników z zakresu ludzkiej anatomii, a matka lekarzem położnikiem. Jednak ze swego bałkańskiego dzieciństwa najcieplej wspomina swoich dziadków jako że to właśnie oni najwięcej w okresie dorastania poświęcali mu czasu.


 Z opowieści o swojej prababci gotującej w budapesztańskim pałacu hrabiego Esterhazy’ego pozostały mu do dziś przepisy i zamiłowanie do gotowania. Swoje plastyczne zamiłowania ukształtował podczas studiów w latach siedemdziesiątych w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w belgijskiej Antwerpii. Początkowo uprawia rysunek, (?malarstwo) a z technik graficznych linoryt, litografię i cynkografię. Z biegiem czasu koncentruje się na litografii, która to technika sprawia mu do dziś najwięcej satysfakcji i pozwala najlepiej wyrażać mu swoje uczucia i przesłania. Karierę artystyczną kontynuuje w Londynie, gdzie poznaje swoją przyszłą polską żonę Małgorzatę. W roku (???) przenosi się do Polski, zamieszkuje czasowo w Cieszynie by w końcu znaleźć swoje miejsce w podcieszyńskiej Pruchnej. 
Vladimir Boskovic swoją twórczość prezentował na szeregu wystawach indywidualnych i zbiorowych głównie na Bałkanach (kilkakrotnie Belgrad, Podgorica, Kragujevac) a także w Londynie i Antwerpii. W 1975 roku zdobył I nagrodę Miasta Antwerpii, a w 1983 nagrodę Wiosennej Wystawy w Belgradzie. W Polsce swoje prace prezentował do tej pory jedynie w 2016 roku w Sokołowie Podlaskim. Wystawa w Cieszynie będzie jego drugą wystawą indywidualną w Polsce przedstawiającą jego prace litograficzne. Bardzo trafnie charakteryzuje twórczość artysty jego przyjaciel, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński … „Litografie, linoryty, cynkografie i inne niezwykle różnorodne prace artysty, przepojone są zbiorem silnych uczuć: miłością, żądzą, tęsknotą, buntem, zachwytem, zwątpieniem. Wiele z jego grafik ilustruje wędrówkę wśród wspomnień z własnego dzieciństwa. Widać w nich inspiracje i wpływy zewnętrzne. Widać też skomplikowane poszukiwanie kształtu własnego przekazu: zwrot ku syntetycznej narracji, uproszczeniu, symbolizmowi osobistych doświadczeń, snów, marzeń i emocji.” 
Na spotkanie z artystą i jego przesiąkniętymi namiętnościami i uczuciami litografiami zapraszamy do Galerii „Przystanek grafika” w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Wystawa trwać będzie od 24 maja do 19 czerwca 
Boskovic« powrót