32767 Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - Aktualności
en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

Szczęsny Batura

2016-05-13 07:37
Autor:


Juliusz Sczęsny Batura, artysta tworzący nie tylko ekslibrisy. Urodził się w 1953 roku w Augustowie, gdzie mieszka do dziś. W 1977 r. uzyskał magisterium z matematyki. W 1986 r. - uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki do wykonywania zawodu artysty grafika. Dla kilku wydawnictw ilustrował książki. Organizował też wystawy ekslibrisów twórców polskich i zagranicznych. Wykonywał kukiełki i dekoracje do dziecięcego teatru „Bajama”. Brał udział w 140 wystawach zbiorowych, oraz w 40 wystawach indywidualnych w Polsce, na Litwie, na Ukrainie, w Kazachstanie, a ostatnio w Karwinie (Czechy).Juliusz Sczęsny Batura wspomina: Pierwszy ekslibris, jaki widziałem w życiu, zrobił mój ojciec w linoleum i odbił farbą plakatową na papierze. W czasie stanu wojennego nie było żadnych materiałów, nie można było dostać nawet płytek PCV. Wtedy na ich skrawkach zacząłem robić małą grafikę i tak pojawił się mój ekslibris. Wymieniałem się z twórcami ekslibrisów całego świata i zebrałem sporą kolekcję, od Japonii do Argentyny.

Obecnie licząca kilka tysięcy ekslibrisów, druków i katalogów kolekcja należy do miasta Augustowa. Nie dziwi powodzenie prac Batury na świecie. Jego prace (głównie linoryty), a ostatnio również plastikoryty, są bowiem bardzo charakterystyczne, żartobliwe i nawiązują do tradycji kultury ludowej.

Ekslibris jest dla artysty ważną formą lapidarnej wypowiedzi, czasami okraszonej żartobliwą charakterystyką właściciela książkowego znaku. Juliusz Szczęsny Batura robi to zawsze z ogromnym taktem i poczuciem estetycznego piękna. Z tego też względu, prezentowany na wystawie świat jego niezwykłych postaci budzi przede wszystkim nasz uśmiech.

Ekslibrisy Juliusza Batury posiadają swój niepowtarzalny styl. Jak podkreśla autor, te wyjątkowe znaki wklejane do książek, wykonuje się z myślą o jednym odbiorcy, o konkretnym człowieku albo instytucji i ludziach z nią związanych. W tym dostrzegam szczególną wartość ekslibrisu na tle zalewu dzieł dla wszystkich... i dla nikogo. Ten niewielki znak jest spotkaniem egocentrycznej natury twórcy z gustem odbiorcy. Odbiorcy wyjątkowego. Jest spotkaniem, sporem, porozumieniem lub kompromisem.

Wiele można powiedzieć na temat prac tego artysty, żyjącego w małym miasteczku, z dala od centrów kultury i sztuki, z dala od wielkiego artystycznego świata. Wynika z tego, że sztuka może pojawić się wszędzie tam, gdzie jest inspiracja i wola zrobienia czegoś rzeczywiście nowego. Czegoś, co zachwyca ludzkie oko.

 

Wystawa w Galerii „Przystanek Grafika” Muzeum Drukarstwa w Cieszynie chce przybliżyć tą ciekawą i niekonwencjonalną twórczość, która wpisuje się jak najbardziej w tegoroczne obchody jubileuszu 500-lecia polskiego ekslibrisu.

Oprac. (o)

 

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością artysty w naszej galerii

od 31 maja do 28 czerwca 2016 r.

w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej 50

 
« powrót