en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

DWA SPOJRZENIA NA EKSLIBRIS

2016-08-09 09:40
Autor: efka


Galeria „Przystanek Grafika” w Muzeum Drukarstwa prezentuje ekslibrisy. To już siódma w tym roku wystawa, tym razem małych dzieł graficznych niezwykłej urody. Dwie młode artystki udostępniają niewielką cząstkę swego dorobku artystycznego. Jedna przedstawia delikatny ornament w czerni, natomiast druga proponuje prace w większości kolorowe.



Ewelina Rivillo mieszka w Wilamowicach. W 2011 roku rozpoczęła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie na kierunku grafika.

Na drugim roku trafiła do pracowni prof. hab. Krzysztofa Marka Bąka, który zwrócił uwagę na jej szkice. W tej pracowni po raz pierwszy spróbowała swoich sił w małej formie graficznej – ekslibrisie.

Jej ekslibris to metaforyczna opowieść o człowieku, to portret psychologiczny, bowiem cechy adresata Ewelina przedstawia symbolami. Buduje z nich spójne kompozycje, gdzie każdy detal ma swoje znaczenie.

Agnieszka Lipska urodziła się w malowniczym zakątku zachodniej Wielkopolski. Po zdobyciu tytułu licencjata kontynuuje edukację w kaliskiej filii Uniwersytetu Adama Mickiewicza na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym. Swoje pierwsze ekslibrisy zrealizowała w 2012 roku. Za namową profesora Jana Krzysztofa Hrycka wysłała prace graficzne na konkurs do Finlandii. Od tego czasu ekslibris staje się jej pasją. Tematyka ekslibrisów jest różnorodna, ale zawsze wyraźnie łączy się z adresatem księgoznaku. Zdecydowana większość ekslibrisów Lipskiej jest kolorowa z wyraźnie widocznym wpływem malarstwa sztalugowego.

Zestawienie ekslibrisów Agnieszki Lipskiej z czarno-białymi, precyzyjnie rysowanymi ekslibrisami Eweliny Rivillo, oprócz wrażeń estetycznych, daje możliwość poznania dwu różnych sposobów kreowania księgoznaku.

 

To druga wystawa ekslibrisu w Galerii wpisująca się w tegoroczne obchody 500-lecia ekslibrisu polskiego. Czynna do 6 września 2016 r. Zachęcamy jej do zwiedzenia w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa w Cieszynie przy ul. Głębokiej 50.

efka – z wykorzystaniem tekstu Leszka Samińskiego

 





DWA SPOJRZENIA NA EKSLIBRIS












« powrót