32767 Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - Aktualności
en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

Linoryty Henryka Królikowskiego

2015-08-04 07:40
Autor: Muzeum Drukarstwa


Galeria „Przystanek Grafika” w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie z przyjemnością prezentuje kolejną wystawę uznanego artysty Henryka Królikowskiego, nauczyciela akademickiego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 Na wystawę składa się cykl grafik w technice linorytu inspirowanych naturą. Głównym tematem grafik jest człowiek. Człowiek traktowany jako forma materii organicznej. Ta organiczność determinuje nie tylko opracowanie kształtu samej postaci ale wpływa na otoczenie, całą kompozycję. To przetwarzanie obrazu świata, który można dotknąć i obejrzeć z bliska. Jednak pojmowanie natury przez artystę jest szersze. Natura to według niego siła, która ożywia przyrodę. Sięga więc do szeroko rozumianej przyrody, od mikroskopijnych form biologicznych, przez wzory, struktury, formy roślinne, zwierzęce, postać ludzką – przez pejzaż do przestrzeni kosmicznej.

Artysta wprowadza nas w obszary zastrzeżone dla ludzi wrażliwych i w pełni świadomych swego miejsca we wszechświecie. Uświadamia nam nierozerwalny związek istoty ludzkiej, jednej z niezliczonych ogniw łańcucha tworzącego wszechświat.

Z pracami artysty można zapoznać się w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa w Cieszynie przy ul. Głębokiej 50 od 6 sierpnia do 22 września 2015 r.

                                                                                                                                          Zapraszamy

krolikowski


« powrót