32767 Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - Aktualności
en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

DZIESIĘĆ RAZY STAW

2015-12-31 08:50
Autor:


Już 7 stycznia zapraszamy Państwa na wernisaż wystawy w naszej galerii „Przystanek Grafika”. Staramy się (jak zawsze) zainteresować naszych Gości zróżnicowaną tematyką, techniką lub wyjątkowością kunsztu twórczego prezentowanych dzieł.

 Prace prezentowane na wystawie, która rozpoczyna cykl wystaw czasowych roku 2016, zawierają wszystkie wymienione wyżej cechy. Autor dzieł nie jest profesjonalnym grafikiem, chociaż pędzlem udatnie włada. Nie jest fotografem, jednak „posiada oko” jak powiedziałby profesjonalista. Nie jest też biologiem, choć wiedzą ponadprzeciętną zaskakuje.

Marian Dembiniok jest wrażliwy na otaczające piękno przyrody. Potrafi też przekazać to w sposób nieszablonowy. Tak opowiedział o powstaniu prezentowanych dzieł:

Był staw, w wodzie żaba (Rana esculenta), przysiadła ważka (Odonata) i był grążel (Nuphar), a kiedy przyleciał motyl (Inachis io), wtedy pojawił się duch „Art Nouveau”, u nas częściej zwany secesją.

I chociaż minął wiek od sukcesu tamtego zapatrzenia, skojarzenia były naturalne i narzucały się z wielką mocą. Bez zdziwienia skorzystałem z Photoshopa, który nadał zdjęciom graficzny charakter nawiązujący do dawnych lat. Może to siła tamtej sztuki, a może długoletnie obcowanie z muzealnymi eksponatami ujęły te zdjęcia w taki historyczno-estetyczny nawias, łącząc w sobie komputerową „ciemnię” z dawnymi technikami fotograficznymi”.


 


 

Zapraszamy na wystawę do Galerii „Przystanek Grafika” przy Muzeum Drukarstwa 

w Cieszynie (Głęboka 50)

od 7 stycznia do 9 lutego 2016 r. w godzinach otwarcia Muzeum 

10 razy staw

« powrót