32767 Muzeum Drukarstwa w Cieszynie - Aktualności
en POLSKI
en ENGLISH
LOGO

TYPOGRAFIA NA 100%

2014-11-13 12:23
Autor: Efka


Galeria „Przystanek Grafika” przy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie zaprasza na kolejną, ostatnią w tym roku, wyjątkowo interesującą wystawę artystycznych dzieł wykonanych pracochłonną techniką typograficzną. Autor prac jest jednym z kilku osób w kraju, które posiadają manualne zdolności tworzenia, połączone z niekwestionowanym talentem artystycznym. Tadeusz Wacław Budynkiewicz urodził się (1929) i mieszka w Lublinie. Wykształcił się i pracował jako zecer w lubelskich drukarniach. Jest przykładem człowieka, dla którego zawód stał się życiową pasją. Układane żmudnie czcionki stały się z czasem nie tylko nośnikiem wiedzy i informacji, ale też tworzywem artystycznym. W roku 1961, dla macierzystego zakładu, stworzył swój pierwszy ekslibris typograficzny wykorzystując materiał „codziennego użytku” w pracy zawodowej. W roku 1989 przechodzi na emeryturę lecz to nie  oznacza, że rozstaje się z umiejętnościami, które nabył.

Systematyczna praca twórcza zaowocowała niewiarygodną ilością tych małych dzieł, których ilość zbliża się do 3000! Różnorodność tematów wykonywanych znaków własnościowych książek jest związana z osobowością adresata, jego zainteresowaniami lub wykonywanym zawodem. Ekslibrysy  dla instytucji są czytelne i głęboko przemyślane. Tadeusz W. Budynkiewicz wypracował swój rozpoznawalny styl. Uczestniczył w blisko 300 wystawach w kraju i licznych konkursach zagranicznych, gdzie spotykał się z uznaniem i podziwem.

Ciesząc się z możliwości zaprezentowania wycinka kolekcji Pana Andrzeja Znamirowskiego z Krakowa, należy podkreślić ścisły związek tematu wystawy z charakterem Muzeum Drukarstwa. Prace T. W. Budynkiewicza są bowiem szczytowym osiągnięciem umiejętności osób nazywanych Towarzyszami Czarnej Sztuki.

efka

Wystawę można podziwiać w Galerii „Przystanek Grafika” w godzinach otwarcia Muzeum Drukarstwa przy ul. Głębokiej 50 w Cieszynie

od 20 listopada do 19 grudnia 2014 r.

Budynkiewicz« powrót